office@simonastolerciuc.ro
(+4) 0745 573 442

Simona Stolerciuc - Blog

DESPRE SUPLINIRE ACORD PARENTAL sau CUM POATE UN PARINTE SA SCOATA DIN TARA COPILUL MINOR IN LIPSA ACORDULUI CELUILALT PARINTE ?

,,Mereu m-am întrebat de ce păsările stau în același loc deși au aripi și pot zbura oriunde pe pământ. Și după aceea m-am întrebat pe mine același lucru ” – Harun Yahya

,,Nu am fost peste tot, dar este pe lista mea” – Susan Sontag.

Iti doresti cu ardoare sa calatoresti impreuna cu fiul/fiica ta minora insa celalalt parinte nu este de acord ca acesta/aceasta sa paraseasca tara?

Copilul tau iti povesteste adesea despre locurile minunate pe care le-au vazut prietenii lui, in strainatate, insa copilul tau nu poate calatori in afara tarii intrucat nu ii   permite celalat parinte?

Consideri ca excursiile in strainatate, cunoasterea unor culturi diferite, a unor mentalitati diferite ar fi benefica pentru dezvoltarea armonioasa a copiilor tai, insa  celalat parinte..are opinii diferite?

Ce este de facut?

!!!Poate ca este momentul potrivit sa apelezi la serviciile unui avocat!!

Potrivit   dispozitiilor   art. 18   alin. 2 din Legea nr. 272/2004: deplasarea copiilor in tara si in strainatate se realizeaza cu instiintarea si acordul ambilor parinti; orice neintelegeri intre parinti cu privire la exprimarea acestui acord se solutioneaza de catre instanta judecatoreasca.

Conform prevederilor   art. 30   alin. 1 lit. b) din Legea nr. 248/2005 minorilor li se permite iesirea din tara numai daca sunt insotiti de o persoana majora si, in situatia in care calatoreste impreuna cu unul din parinti, numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte din care sa rezulte acordul sau cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia. ”

In vederea solutionarii problemei cu care va confruntati se impune formularea in instanta a unei actiuni prin care sa solicitati  exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti si, in paralel, a unei actiuni, prin care, pe calea ordonantei presedintiale, sa solicitati  pronuntarea unei hotarari care sa suplineasca acordul parental al celuilat parinte.